محل تبلیغات شما

 

موتور دمپرها

دمپر دریچه یا صفحه ای است که جریان هوا را درون مجاری ، دودکش ، جعبه VAV ، کنترل کننده هوا یا سایر تجهیزات انتقال هوا متوقف یا تنظیم می کند. ممکن است از یک دمپر برای قطع تهویه مطبوع مرکزی (گرمایش یا سرمایش) به یک اتاق استفاده نشده یا تنظیم آن برای تنظیم اتاق به اتاق و کنترل آب و هوا استفاده شود. عملکرد آن می تواند دستی یا اتوماتیک باشد. دامپرهای دستی توسط دسته ای در قسمت خارج مجرای چرخانده می شوند. از دمپر اتوماتیک برای تنظیم جریان هوا به طور مداوم استفاده می شود و توسط موتورهای برقی یا پنوماتیک اداره می شود ، به نوبه خود توسط ترموستات یا سیستم اتوماسیون ساختمان کنترل می شود. دمپرهای اتوماتیک یا موتوری نیز ممکن است توسط یک سولنوئید کنترل شوند و درجه ای از کالیبره شده هوا جریان داشته باشد ، شاید طبق سیگنال هایی از ترموستات که به سمت محرک دمپر می رود تا بتواند جریان هوای مطبوع را تعدیل کند تا اثر بگذارد.

دمپر منطقه (همچنین به عنوان Volume Control Damper یا VCD شناخته می شود) نوع خاصی از دمپر است که برای کنترل جریان هوا در سیستم گرمایش یا سرمایش HVAC استفاده می شود. به منظور بهبود بهره وری و آسایش سرنشینان ، سیستم های HVAC معمولاً به مناطق مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال ، در یک خانه ، طبقه اصلی ممکن است توسط یک منطقه گرمایش ارائه شود در حالی که اتاق های طبقه بالا توسط سیستم دیگری سرویس داده می شود. به این ترتیب گرما می تواند در طول روز به طور عمده به طبقه اصلی و به طور عمده به اتاق خواب ها در شب هدایت شود و به این ترتیب امکان خنک شدن مناطق غیرمجاز فراهم می شود.

موتور دمپرها

در واقع یکی از انواع موتور می باشد که برای باز کردن و بستن یک دریچه با استفاده از نیروی الکتریکی به دو صورت کامل و تدریجی به کار می رود. این سیستم تنظیم جریان هوا را بر عهده دارد که در داکت ها، دودکش ها و کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موتور دمپر ها به دو صورت عمل میکنند:

مکانیکی(دستی):

به دمپر هایی که به کمک اهرم خارجی داکت ها کار می کنند، دمپر دستی می گویند.

اتوماتیک:

به دمپر هایی که به کمک موتور الکتریکی یا پنوماتیکی کار می کنند و بیشتر در تنظیم جریان هوا کاربرد دارند دمپر های اتوماتیک می گویند. همانطور که می دانید موتور دمپرها (محرک های الکتریکی) اختلال ایجاد شده در هوای تازه و هوای برگشتی به سبب اختلاف حجم هوای خروجی و ورودی را کنترل می کنند. موتور دمپرها به این منظور در این سیستم به کار رفتند که شرایط مناسب را در مواقع  قطع برق، سرمای شدید، گرم تر شدن هوا و پیشگیری از  یخ زدگی کویل ها و یا آسیب های دیگر را فراهم می کنند.

 انواع دمپرها

۱ – موتورهای سه وضعیتی با مکانیزم On/off

۲ – موتورهای تدریجی

۳ – موتورهای قطع و وصل با مکانیزم فنر برگشت

۴ – موتورهای کنترل آتش (Fire Damper actuator)

از دمپر در چه مکان هایی استفاده می شود؟ دامپرها دستگاه هایی هستند که از تیغه های قابل تنظیم برای تنظیم جریان هوا از یک طرف دمپر به طرف دیگر ، که ممکن است در مجرای کار ، بین اتاق ها ، یا بین بیرون و داخل ساختمان باشد ، استفاده می کنند. کارایی دامپرها خیلی بیشتر از تنظیم کردن جریان هوا است. در سیستم کانال کشی برای ساختمانهای مسی بزرگ، مجتمع های تجاری، پارکینگهای تجاری، کارخانجات،  داروسازی ها، و هر محیط دیگری که نیاز به تنظیم مداوم میزان دبی مناطق مختلف آن وجود داشته باشد از دمپرهای هوا با قابلیت تنظیم توسط موتور دمپر استفاده می شود.

سیستم دمپر چگونه کار می کند؟ دامپرها مانند دریچه هایی هستند که جریان هوا گرم و سرد شده شما را در سرتاسر خانه کنترل می کنند. هنگامی که یک منطقه از بخاری یا تهویه مطبوع شما به هوای بیشتری احتیاج دارد ، ترموستات به دمپر می گوید تا باز شود و هوای بیشتری از آن استفاده شود.

 اصول عمومی

دمپرها باید توسط تولید کننده مستقر تامین شود که محصول اصلی آن دامپرهای صنعتی است و حداقل 20 سال تجربه در طراحی و استفاده از دامپرهای صنعتی دارد. دامپرها باید با ضمانت کارایی و عملکرد ارائه شوند. تمام جوشکاری و ساخت باید مطابق با استانداردهای صنعتی با کیفیت بالا باشد. تحمل هایی که باید به صنعت تحمل شود ، برای اطمینان از مناسب و عملکرد مناسب ، تحمل ساخت فولاد را پذیرفته است. میراگر باید با دست تمیز شود تا پاشش جوش ، برش و مقیاس آسیاب سست از بین برود. سطوح فولادی کربن برای رنگ آمیزی یک مغازه از آغازگرهای صنعتی بازدارنده زنگ زدگی. دمپرها باید قبل از حمل و نقل حداقل 10 بار از وضعیت کاملاً باز به حالت کاملاً بسته در فروشگاه آزمایش شود.

اصول ساختاری

موتور دمپرها باید از مواد جدید ساخته شده و به گونه ای طراحی شود که از خود پشتیبانی کند. برای اطمینان از عملکرد مناسب در شرایط طراحی ، باید انتخاب صحیح مواد و مواد دفع سرد انجام شود. حداقل اجزای 8/1 applications خوردگی بر روی تمام اجزای داخلی در معرض جریان هوا در برنامه های خورنده وجود دارد. میراگر باید متناسب با شرایط طراحی سیستم باشد ، همانطور که در برگ مشخصات مشخصات دمپر آمده است. میراگر برای عملکرد مناسب در موقعیت نصب شده مشخص طراحی شده است.

ساخت و ساز

قاب:

قاب جوش داده شده با فلنج پیچ و مهره. قاب باید از نظر سازه ، شکل گرفته یا جوش داده شود از اندازه و مقاومت کافی برای حمایت از خود و جلوگیری از "قفسه بندی" دائمی قبل از نصب.

پره (ها):

میراگرهای چند پره ای دارای پره های دو طرفه ضخیم هوا روی شافت هستند. میراگرهای یک پره برای داشتن یک پره دو تکه ، برای بسته بندی در اطراف و جوش داده شده به شافت. سخت کننده های پره باید در صورت تعیین اندازه دامپر یا شرایط کار تهیه شوند.

شافت (ها):

شافت (ها) باید یک (1) قطعه مداوم از طریق شافت ها باشد.

غده های بسته بندی:

غده های بسته بندی باید قابل تنظیم باشند و بسته بندی باید بدون برداشتن یاتاقان قابل تعویض باشد.

یاتاقان ها:

یاتاقان ها باید از نوع مناسب خود تراز باشند تا عملکرد مناسب در حداکثر دمای کار را تضمین کنند. یاتاقان ها باید خارج از غده های بسته بندی قابل تنظیم به خارج از کشور نصب شوند.

مهر و موم پره:

مهر و موم پره ها برای سهولت تعویض باید پیچ ​​و مهره شود مگر اینکه صندلی میله فلزی یا صندلی قیچی باشد که در این صورت ممکن است جوش داده شود.

پیوند:

اتصالات ثابت چند پره ای باید در تمام نقاط محوری با بوشهای برنز وجود داشته باشد. برای تنظیم زمینه در شرایط دمای کار ، باید از یک اتصال قابل تنظیم در میراگرهای خاموش قطع استفاده شود. تمام اهرمها باید به شافت بسته شوند یا بسته شوند. جوشکاری اهرمها به شافت مجاز نیست.

اپراتور:

اپراتور باید قبل از حمل و نقل در فروشگاه نصب شود ، کالیبراسیون و آزمایش شود. اندازه اپراتورهای برق حداقل یک برابر است و پنج برابر گشتاور محاسبه شده برای ضریب ایمنی باشد. براکت و اتصال اتصال اپراتور باید با در نظر گرفتن گشتاور اپراتور اندازه گیری شود تا از پیچ خوردگی و اعوجاج براکت و قاب دمپر در حداکثر شرایط گشتاور جلوگیری شود.

ملاحظات طراحی دمپرها

اگر در مرحله مشخصات و طراحی مناسب بررسی نشود ، این لیستی از دلایل احتمالی مشکلات میدانی و خرابی دمپر است. این انباشت اطلاعات نتیجه سالها طراحی دمپر و تجربه کاربری آن است و به عنوان راهنما برای مهندس طراح در نظر گرفته شده است تا مشتری ما را در تعیین و خرید دامپرهای با کیفیت که نیازهای برنامه آنها را برآورده می کند ، کمک کند. چرخش تیغه دمپر دموکراتیک CCW است که از طرف اپراتور میراگر مشاهده می شود. چرخش تیغه را اگر برای جریان مناسب هوا حیاتی است تعیین کنید. به عنوان مثال ، اگر یک تیغه در کنار آرنج بچرخد ، چرخش تیغه باید به گونه ای باشد که تیغه مانند یک پره چرخشی عمل کند. چرخش نامناسب در این حالت می تواند تلاطم شدیدی ایجاد کند. باید در نظر گرفته شود که تیغه های دمپر که در خارج از قاب دمپر بیرون می آیند در موقعیت کاملاً باز قرار دارند که ممکن است به انتقال های مجاور ، اتصالات انبساطی ، پره های چرخشی و غیره برخورد کند.  اطمینان حاصل کنید که آیا دمپرها باید در برابر جریان مع آب بندی کند یا در معرض آن قرار بگیرد. برخی از میراگرها به گونه ای طراحی شده اند که فقط در یک جهت در برابر جریان آب بندی می شوند. اگر دمپر به راحتی از بین نرود ، در سرویس دسترسی دمپر درب دستی در مجرای دمپر توصیه می شود. در صورت وجود رسوبات ساینده ، خورنده یا چسبنده سنگین که می تواند روی تیغه ها و مهر و موم های دمپر جمع شده یا از بین برود ، به سازنده دمپر م کنید. هرگونه تجمع پیش بینی شده در پایین مجرا که ممکن است در حرکت تیغه یا آب بندی اختلال ایجاد کند نیز باید توصیه شود. طرح دمپر استاندارد برای کار شافتها در موقعیت افقی است. اگر قرار است دمپر در موقعیت دیگری غیر از افقی نصب شود ، به سازنده دمپر م کنید. این امر مخصوصاً در دامپرهایی که توسط چرخ زنجیره ای یا وزنه تعادل کار می کنند بسیار مهم است. موقعیت نصب را برای میراگرهای نوع گیوتین و گیت اسلاید مشخص کنید. مثال: ورودی عمودی بالا ، ورودی عمودی پایین ، افقی روی لبه ، افقی تخت.

برای جلوگیری از تنش در قاب دامپر ، پشتیبانی ساختاری یا اتصال انبساطی را در مجرای مجاور ایجاد کنید. فشرده سازی یا چرخاندن قاب دمپر می تواند باعث از بین رفتن درزگیر و / یا گرفتگی تیغه شود. هنگام استفاده از دامپرها به صورت جفت مانند خروجی های دمنده های دوتایی ، میراگر "دست راست" یا "چپ دست" را برای موقعیت مناسب اپراتور و چرخش تیغه مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که اپراتور دامپر و ارتباط درایو با ضریب ایمنی کافی اندازه گیری شده است تا امکان استفاده از میراگرهایی را فراهم کند که دچار خوردگی ، رسوب یا اتصال حرارتی شوند. درایوهای کم اندازه دلیل اصلی خرابی دمپر است. در صورت نیاز به مهر و موم محکم ، باید از اتصال مخالف بر روی میراگرها جلوگیری شود. عملکرد مخالف پره ها آب بندی محکم را دشوار می کند. پیوند مخالف باید برای کنترل فشار یا تعدیل استفاده شود. از اتصال موازی باید برای برنامه های خاموش و روشن و خاموش استفاده شود. مقدار خوردگی در اجزای داخلی را در نظر بگیرید. مقدار خوردگی 1/8 in در یک برنامه خوردگی زیاد طبیعی است. بعضی اوقات می توان از شافت و / یا تیغه های فولاد ضد زنگ با در نظر گرفتن طول عمر طولانی دمپر با هزینه اسمی استفاده کرد. اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ برای مهر و موم ، یاطاقان و لوازم جانبی عملیاتی می توانند هزینه خدمات و تلاش را تا حد زیادی کاهش دهند. هنگام در نظر گرفتن موقعیت خرابی دمپر هنگام استفاده از اپراتورهای پنوماتیک ، موقعیت خرابی را در از دست دادن منبع هوا ، منبع برق یا هر دو مشخص کنید. در اثر از بین رفتن منبع برق ، باز یا بسته شدن آن به راحتی می توان با استفاده از یک شیر برقی تک سیم پیچ و لوله کشی آن را به دست آورد تا در صورت بی انرژی بودن سیم پیچ برقی ، دمپر را به حالت خرابی برساند. باز یا بسته شدن در اثر از دست دادن فشار تأمین ، به منبع انرژی کمکی مانند فنر ، مخزن هوا یا وزنه تعادل نیاز دارد. در سیستم های انتقال هوا، در بسیاری از موارد لازم است تا هوای عبوری از سیستم کانال کشی تنظیم شود و یا در مواردی قطع و وصل شود.این عمل توسط دمپر انجام می شود.به عبارتی، دمپر تجهیزی است برای تنظیم و یا قطع و وصل جریان هوای سیستم کانال. 

 

 


تهویه رهسام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
اخبار اینترنتی botik این زندگی من است فروشگاه معرفی اجناس ارزان فروشگاه آرایشی و بهداشتی دیجی بانو یادداشت های روزانه ی خانم کرفس دانلود فیلم و سریال هر چی که بخوای ایناز چت|بیتا چت|وبلاگ|وب سایت ...